EU Sovereignty Score

Updates van 20 september 2026 tot en met 27 september 2026

Naar de meest recente updates

Zes nieuwe categorieën en meer Europese AI-beveiligingsleveranciers

Na een systematische controle van onze 90 categorieën bleken er zes ontbrekende softwaresoorten te zijn: Customer Data Platform, Feature Flags & Experimenten, FinOps, Enterprise Search, Productfeedback en Digitale Whiteboards. Er zijn 25 nieuwe leveranciers toegevoegd, en gericht onderzoek naar Europese AI-beveiligingsleveranciers leverde Giskard (Frankrijk) en Lakera (Zwitserland) op. Onderweg zijn twee dubbele vermeldingen ontdekt en verwijderd voordat ze live gingen.

Toegevoegd

  • Zes nieuwe categorieën met 25 leveranciers, plus Giskard en Lakera toegevoegd aan AI-beveiliging.

Opgelost

  • Miro en Mural verplaatst naar de nieuwe, specifiekere categorie "Digitale Whiteboards".

Nieuwe categorie "AI-beveiliging" met 22 gecontroleerde leveranciers

AI-beveiligingstools (bescherming tegen prompt-injectie, AI red-teaming, AI-governance) vormen een snelgroeiende markt die nog niet in onze kennisbank stond. We hebben 22 leveranciers toegevoegd — elk feit onafhankelijk gecontroleerd, niet zomaar overgenomen. Eén leverancier uit de bron bleek slechts een aankondigingspagina te zijn en is bewust weggelaten; bij een andere bleek het voor de hand liggende domein een heel ander bedrijf te zijn.

Toegevoegd

  • Nieuwe categorie "AI-beveiliging" met 22 leveranciers (waarvan 1 Europees: NeuralTrust uit Barcelona), elk met bronvermelding en een technisch hostingsignaal.

euBackups toegevoegd

euBackups (Duitse back-updienst voor MSP's en bedrijven, gebouwd op Acronis, back-ups opgeslagen in Duitsland) werd door de leverancier zelf aangemeld. Voor toevoeging hebben we elk feit onafhankelijk gecontroleerd tegen hun eigen colofon, privacyverklaring en verwerkersovereenkomst — nooit alleen op de inzending vertrouwd.

Toegevoegd

  • euBackups toegevoegd aan de categorie back-up/storage, met bronvermelding en een technisch hostingsignaal.

Uitleg van onze vier verificatie-labels toegevoegd aan "Over deze tool"

Op leveranciers-pagina's ziet u al een tijdje badges als "Bevestigd in register" of "Door leverancier opgegeven" — maar nergens stond wat die precies betekenen. De "Over deze tool"-pagina legt nu alle vier de labels in gewone taal uit.

Toegevoegd

  • Een overzicht van de vier verificatie-labels (door leverancier opgegeven, bevestigd in register, technisch gemeten, nog niet gecontroleerd) op de "Over deze tool"-pagina.

Eigendomsketen en uiteindelijke moederonderneming nu zichtbaar op de leveranciers-pagina

De "uiteindelijke moederonderneming" van een leverancier stond al langer in onze data, maar werd nergens getoond — dat is nu gerepareerd. Voor Sitecore Content Hub is bovendien de volledige eigendomsketen uitgezocht en toegevoegd.

Toegevoegd

  • Nieuwe feiten "Uiteindelijke moederonderneming" en "Soevereiniteitsmodel" op de leveranciers-pagina, plus een "Eigendomsketen"-sectie waar deze is uitgezocht.

Certificeringen gecontroleerd tegen een onafhankelijk register (CSA STAR)

Voor 103 leveranciers is de CSA STAR-certificering niet langer alleen "door leverancier opgegeven", maar bevestigd tegen het officiële CSA STAR-register — met een link naar de eigen registervermelding in plaats van de generieke pagina van de leverancier.

Toegevoegd

  • Certificeringsbadges tonen "Bevestigd in register" zodra een leverancier onafhankelijk gevonden is in het CSA STAR-register, met een directe link naar die vermelding.

Technisch hosting-signaal: onafhankelijk bewijs, niet afkomstig van de leverancier

Voor 2.216 van de 2.227 leveranciers via een DNS-opzoeking vastgesteld welk netwerk hun website bedient — het eerste bewijstype dat niet leunt op wat de leverancier zelf publiceert. Let op: dit gaat over de website, vaak achter een CDN, niet per se over waar de dienst of gegevens daadwerkelijk worden gehost.

Toegevoegd

  • Nieuwe sectie "Technisch hosting-signaal" op de leveranciers-pagina en, voor het eerst, in het betaalde PDF-rapport — gemarkeerd als "technisch gemeten", het sterkste herkomst-niveau.

Herkomst-badges bij compliance-bewijs, nu ook in het PDF-rapport

Elk compliance-veld en elke certificering toont nu expliciet hoe het is vastgesteld — vandaag eerlijk gezegd steeds "door leverancier opgegeven", omdat dat is wat het onderzoek tot nu toe doet. Het betaalde rapport toont compliance-bewijs voor het eerst.

Toegevoegd

  • Herkomst-badge bij elke DPA/subverwerker/beveiliging/EU-hosting-link en bij elke certificering op de leveranciers-pagina.
  • Het betaalde PDF-rapport toont voortaan ook compliance-bewijs per leverancier, met dezelfde herkomst-badges.

Compliance-bewijs uitgebreid naar 580 leveranciers (ronde 10)

Opnieuw de volgende 200 meest aanbevolen leveranciers onderzocht, inclusief een aantal eerder afgewezen leveranciers die dit keer met nieuw, beter bewijs terugkwamen. Eén afwijzingsregel in het samenvoegscript bleek te smal (controleerde maar één veld terwijl dezelfde slechte pagina onder een ander veld terugkwam) en is verbreed.

Toegevoegd

  • 580 leveranciers met compliance-bewijs in totaal (516 Europees, 64 niet-Europees): 242 DPA's, 63 subverwerkerslijsten, 463 beveiligingspagina's, 150 EU-hostingpagina's en 38 leveranciers met certificeringen.

Opgelost

  • Een afwijzingsregel voor een leverancier met een slechte pagina controleerde eerder maar één veld; nu controleert deze alle velden tegelijk.

Compliance-bewijs uitgebreid naar 561 leveranciers (ronde 9) — plus een reparatie van drie eerder gemiste afwijzingen

Opnieuw de volgende 200 meest aanbevolen leveranciers onderzocht. Daarbij ontdekt: een fout in het samenvoegscript zorgde ervoor dat drie eerder als afgewezen gerapporteerde velden (Codefresh, Teamhood, Checkmk) toch stiekem live bleven staan sinds hun eigen rondes. Gerepareerd, waardoor bestaande installaties automatisch worden bijgewerkt.

Toegevoegd

  • 561 leveranciers met compliance-bewijs in totaal (497 Europees, 64 niet-Europees): 228 DPA's, 61 subverwerkerslijsten, 456 beveiligingspagina's, 150 EU-hostingpagina's en 37 leveranciers met certificeringen.

Opgelost

  • Een fout die drie eerder afgewezen leveranciersvelden (Codefresh, Teamhood, Checkmk) toch live liet staan is opgelost.

Compliance-bewijs uitgebreid naar 540 leveranciers (ronde 8) — plus een reparatie die eerdere rondes aanvult

Opnieuw de volgende 200 meest aanbevolen leveranciers onderzocht. Daarbij ontdekt: een fout in het samenvoegscript zorgde er sinds ronde 2 voor dat telkens één onderzoeksbatch van 20 leveranciers per ronde stilzwijgend werd overgeslagen. Gerepareerd en alle eerder gemiste rondes alsnog met dezelfde zorgvuldigheid gecontroleerd en toegevoegd.

Toegevoegd

  • 540 leveranciers met compliance-bewijs in totaal (476 Europees, 64 niet-Europees): 220 DPA's, 60 subverwerkerslijsten, 445 beveiligingspagina's, 148 EU-hostingpagina's en 37 leveranciers met certificeringen.

Opgelost

  • Een script-fout die sinds ronde 2 telkens één onderzoeksbatch per ronde oversloeg is opgelost; de gemiste bevindingen zijn alsnog gecontroleerd en toegevoegd.

Nieuw: contactpagina

Een aparte contactpagina toegevoegd voor pers, samenwerking en andere algemene vragen — los van de aanmeldpagina voor leveranciers. Te vinden via de footer.

Toegevoegd

  • Contactpagina (NL/EN) met e-mailadres voor algemene vragen.

Compliance-bewijs uitgebreid naar 520 leveranciers (ronde 7)

Opnieuw de volgende 200 meest aanbevolen leveranciers onderzocht. Bij handmatige controle zijn zes losse links verwijderd die geen echt bewijs bleken (onder meer een leeg linkoverzicht in plaats van echte inhoud, een verwerkersovereenkomst van een los zusterproduct, en een pagina die alleen toevallig het woord "beveiliging" bevatte in een menu). Bij Internxt was de gecombineerde juridische pagina wél deels terecht: de beveiligings- en subverwerkersinhoud stond er echt op, maar de DPA- en EU-hostingclaims niet.

Toegevoegd

  • 520 leveranciers met compliance-bewijs in totaal (457 Europees, 63 niet-Europees): 208 DPA's, 58 subverwerkerslijsten, 428 beveiligingspagina's, 147 EU-hostingpagina's en 36 leveranciers met certificeringen.

Opgelost

  • Codefresh: de leveranciersbeschrijving bijgewerkt — de marketingwebsite codefresh.io is in 2026 samengevoegd met die van moederbedrijf Octopus Deploy; bestaande klanten loggen nog altijd in onder de Codefresh-naam.

Correctie: Aiven host niet alleen in de EU

Een oplettende lezer wees ons erop dat Aiven op elk cloudplatform draait. Dat klopt: Aiven biedt vrije regiokeuze op zes cloudplatformen (AWS, Google Cloud, Azure, DigitalOcean, OVH, UpCloud) in meer dan 100 regio's wereldwijd. De catalogus vermeldde bij het cloud-iaas-record van Aiven ten onrechte "alleen EU-hosting"; dit is gecorrigeerd naar EU, VS en APAC.

Opgelost

  • Aiven's hosting-regio's gecorrigeerd van uitsluitend EU naar EU, VS en APAC.

Correctie: zelf-hostbare leveranciers ten onrechte als "gehost door de leverancier" gescoord

Een oplettende lezer wees ons op een tegenstrijdigheid bij edgeContinuum: de pagina noemde het "closed-source en gehost door de leverancier", terwijl de leverancier het juist zelf op eigen infrastructuur laat draaien. Bij onderzoek bleek dit 68 leveranciers in de catalogus te raken, en niet alleen de tekst: ook de score voor sleutelbeheer en broncode/runtime hield geen rekening met zelf-hosten. Beide zijn gecorrigeerd.

Opgelost

  • Zelf-hostbare, closed-source leveranciers scoren nu beter op sleutelbeheer en broncode/runtime-soevereiniteit, en de omschrijving noemt correct dat u zelf de hostinglocatie en sleutels beheert.

Drie nieuwe leveranciers: Affinity Photo, Ollama, Peakto

Onderzocht welke software bezoekers tijdens een assessment invullen maar die nog ontbrak in de catalogus. Toegevoegd: Affinity Photo (fotobewerking, VK/eigendom Canva-Australië — als herkenbare niet-EU leverancier, zodat er EU-alternatieven getoond kunnen worden), Ollama (lokaal draaiende AI-taalmodellen, open source) en Peakto (Frans foto-catalogusbeheer, een sterke EU-eigen vondst). Twee andere kandidaten bleken buiten de scope (fysieke alarmbeveiliging) of al aanwezig onder een andere naam (een Israëlisch/inmiddels Amerikaans beveiligingsbedrijf).

Toegevoegd

  • Affinity Photo (Ontwerp), Ollama (AI) en Peakto (Foto & Video) toegevoegd aan de catalogus.

Nieuwe leverancier: edgeContinuum (Spanje)

Toegevoegd via het inzendformulier: edgeContinuum, een Spaans cloud-orkestratieplatform voor zelfbeheerde virtuele machines, Kubernetes en PostgreSQL, ook geschikt voor on-premises en air-gapped omgevingen. Voor toevoeging onafhankelijk geverifieerd (het was een inzending van de leverancier zelf): categorie gecorrigeerd naar 'cloud-iaas' en de gehoste-in-de-EU-claim niet overgenomen bij gebrek aan harde onderbouwing.

Toegevoegd

  • edgeContinuum toegevoegd aan de categorie cloud-infrastructuur.

Compliance-bewijs uitgebreid naar 471 leveranciers (ronde 6)

Opnieuw de volgende 200 meest aanbevolen leveranciers onderzocht. Ditmaal zijn acht losse links verwijderd die bij handmatige controle geen echt bewijs bleken (onder meer een installatiepagina, de eigen homepage van een leverancier, en een marketingpagina over cyberbeveiligingsdiensten in plaats van het eigen beveiligingsbeleid van de leverancier). Een oplettende lezer wees ons op ontbrekend DPA-bewijs bij BigBlueButton; dat is toegevoegd.

Toegevoegd

  • 471 leveranciers met compliance-bewijs in totaal (410 Europees, 61 niet-Europees): 193 DPA's, 57 subverwerkerslijsten, 388 beveiligingspagina's, 144 EU-hostingpagina's en 31 leveranciers met certificeringen.

Compliance-bewijs uitgebreid naar 410 leveranciers (ronde 5)

Opnieuw de volgende 200 meest aanbevolen leveranciers onderzocht. Bij de controle vielen ditmaal geen valse certificeringsclaims, maar wel acht losse links op die alleen toevallig een trefwoord bevatten zonder inhoudelijk bewijs te zijn (onder meer een reviewsite-naam die als "trust" werd gelezen, en twee leveranciers waarbij elk veld naar dezelfde algemene voorwaarden-pagina verwees); die zijn verwijderd voordat de gegevens zijn opgenomen.

Toegevoegd

  • 410 leveranciers met compliance-bewijs in totaal (351 Europees, 59 niet-Europees): 163 DPA's, 50 subverwerkerslijsten, 348 beveiligingspagina's, 128 EU-hostingpagina's en 30 leveranciers met certificeringen.

Compliance-bewijs uitgebreid naar 344 leveranciers (ronde 4)

Opnieuw de volgende 200 meest aanbevolen leveranciers onderzocht, dezelfde werkwijze als de vorige drie rondes. Beide certificeringsclaims in deze ronde bleken bij handmatige controle een directe, eerstepersoons claim van de leverancier zelf te zijn (CELUM en elastic.io, beide ISO/IEC 27001) en zijn overgenomen.

Toegevoegd

  • 344 leveranciers met compliance-bewijs in totaal (289 Europees, 55 niet-Europees): 137 DPA's, 44 subverwerkerslijsten, 296 beveiligingspagina's, 110 EU-hostingpagina's en 30 leveranciers met certificeringen.

Compliance-bewijs uitgebreid naar 270 leveranciers (ronde 3)

Weer de volgende 200 meest aanbevolen leveranciers onderzocht, dezelfde werkwijze en strengheid als de vorige twee rondes: elke link is opgehaald en op inhoud gecontroleerd. Twee certificeringsclaims zijn afgewezen na handmatige controle: CrateDB's claim verwees naar de beveiligingspagina van een andere leverancier (Keboola), en Kontainer's pagina noemde alleen "controles gebaseerd op" ISO 27001 en SOC 2, niet een eigen certificaat.

Toegevoegd

  • 270 leveranciers met compliance-bewijs in totaal (217 Europees, 53 niet-Europees): 107 DPA's, 41 subverwerkerslijsten, 237 beveiligingspagina's, 94 EU-hostingpagina's en 28 leveranciers met certificeringen.

Correctie: TYPO3's hoofdkantoor is de TYPO3 Association in Zwitserland, niet de commerciële tak in Duitsland

Een oplettende lezer wees ons erop dat TYPO3 GmbH (Düsseldorf, Duitsland) de commerciële poot is, terwijl het eigendom en bestuur van TYPO3 CMS — inclusief het handelsmerk — bij de TYPO3 Association ligt, statutair gevestigd in Baar (ZG), Zwitserland. Het land is gecorrigeerd naar Zwitserland en de classificatie naar EFTA.

Opgelost

  • TYPO3: hoofdkantoor DE → CH, classificatie eu-strict → efta, met bronnen (statuten van de Association, TYPO3-merkpagina, bedrijfsstructuur, colofon van TYPO3 GmbH).

Compliance-bewijs uitgebreid naar 197 leveranciers (ronde 2: de meest aanbevolen)

Na de eerste ronde (de grootste clouds, SaaS- en beveiligingsleveranciers) is het compliance-bewijs uitgebreid naar de 96 volgende leveranciers die het vaakst als Europees alternatief worden getoond. Dezelfde werkwijze: elke link is opgehaald en op inhoud gecontroleerd, en elke certificeringsclaim is in de paginacontext nagelezen voordat hij is opgenomen — twee claims zijn hierbij afgewezen omdat ze naar de certificering van een hostingpartij (AWS) verwezen of naar contracttekst die alleen "toezegt te voldoen aan" in plaats van een eigen certificaat te tonen.

Toegevoegd

  • 197 leveranciers met compliance-bewijs in totaal (146 Europees, 51 niet-Europees): 78 DPA's, 32 subverwerkerslijsten, 173 beveiligingspagina's, 68 EU-hostingpagina's en 22 leveranciers met certificeringen.

Compliance-bewijs per leverancier: DPA, subverwerkers, beveiligingspagina, EU-hosting en certificeringen

Leverancierspagina's tonen nu een blok Compliance-bewijs met links naar de openbare documenten van de leverancier zelf: de verwerkersovereenkomst (DPA), de subverwerkerslijst, de beveiligingspagina of het trust center, de pagina die EU-hosting beschrijft en de pagina waarop certificeringen zoals ISO/IEC 27001, SOC 2, SecNumCloud of HDS staan. We leggen alleen vast wat we daadwerkelijk op de site van de leverancier hebben gevonden; elke link is op de controledatum opgehaald en op inhoud gecontroleerd. Een ontbrekende link betekent niet openbaar gevonden, niet niet compliant.

Toegevoegd

  • Eerste ronde: 101 leveranciers (55 Europese, 46 niet-Europese), waaronder de grote cloud-, SaaS- en beveiligingsleveranciers en hun Europese tegenhangers. Gevonden: 57 DPA's, 27 subverwerkerslijsten, 86 beveiligingspagina's, 46 EU-hostingpagina's en 22 leveranciers met certificeringen.
  • De statistiekpagina toont de dekking van het compliance-bewijs (met DPA-link, met subverwerkerslijst, met certificeringen), ook in de citeerbare Dataset-metadata.

Gewijzigd

  • Certificeringen worden alleen vermeld als de leverancier ze op de gelinkte pagina zelf claimt; een gecertificeerd datacenter van een derde of "conform ISO 27001" telt niet als certificering.

40 leveranciers uit een enterprise-applicatielandschap toegevoegd, elk met bronnen en controledatum

Een applicatielandschap van een grote organisatie is naast de kennisbank gelegd: van 81 genoemde tools stonden er 17 al in, 40 zijn nu toegevoegd en 24 zijn bewust niet opgenomen (interne of niet-verifieerbare namen, netwerkfuncties, of telecom-BSS zonder passende categorie). Elk nieuw record draagt de datum van controle en de openbare bronnen die de jurisdictie, het eigendom, de datalocatie en de AVG-verwerkersovereenkomst onderbouwen, zodat de pagina bruikbaar is voor een DORA- of NIS2-leveranciersdossier.

Toegevoegd

  • Europees: Nokia Altiplano (FI), Atoll van Forsk (FR), DataMiner van Skyline (BE), Kibana van Elastic (NL), Nexthink (CH), InSocial (NL), Youforce van Visma Raet (NL, eigenaar Visma NO), FIQAS Abillity (NL), iProtect van TKH Security (NL) en Axxerion/Spacewell Workplace (BE, eigenaar Nemetschek DE).
  • Niet-Europees, met Europese alternatieven: Microsoft Active Directory, Azure Virtual Desktop, Cisco Webex, Amazon CloudFront, Google Firebase, Salesforce Commerce Cloud, Kubernetes, OpenStack, Apache Tomcat, HAProxy, NETSCOUT, Cacti, RANCID, Wireshark, SecureCRT, RUCKUS One, Exabeam, Layer7 API Gateway (Broadcom), IBM Security Verify Access, K2view, Coalesce, BlueConic, Khoros, Akana (Perforce), Amdocs CRM, ActixOne (Amdocs), Rhino (Metaswitch/Alianza), Conviva, Avaya Communication Manager en SAM Seamless Network.

Gewijzigd

  • Miro, Mural, Figma, Lucid, Whimsical, ClickUp, monday.com en Trello (toegevoegd op 19 september) tonen nu ook hun bronnen.
  • Airtable: de overname door Bending Spoons is op 4 september 2026 afgerond; de vermelding 'afronding nog niet bevestigd' is vervangen door de definitieve eigendomsvermelding, met persbericht en SEC-melding als bron.
  • Nexthink is als Europees alternatief toegevoegd aan Ivanti, Jamf Pro, Microsoft Configuration Manager, Microsoft Intune en Omnissa Workspace ONE.

Snellere pagina's, minder herhaling op leverancierspagina's en productinformatie in de shop

Alle pagina's worden nu vooraf gebouwd en direct geserveerd in plaats van per bezoek opnieuw gerenderd. Leverancierspagina's herhalen minder standaardtekst en linken naar hun categoriepagina. De Engelse homepage draagt de Engelse naam van de tool. De shop, de statistiekpagina en de wijzigingenlijst hebben nettere gestructureerde data; llms.txt staat in de voettekst.

Categoriepagina's: waarom de categorie telt, verwante categorieën en controledatum

Elke categoriepagina legt nu in twee zinnen uit welke data er doorheen stroomt en waar u op let bij een leverancier, toont de datum van de laatste controle en verwijst naar verwante categorieën. Bij niet-Europese leveranciers staat het aantal EU-alternatieven benoemd. Kortere paginatitels en een eigen voorvertoning bij delen op sociale media.

Categorie-overzicht: toelichting op de telling en betere vindbaarheid

Het overzicht van alle categorieën legt nu uit hoe wij tellen en wat "Europees" betekent, met de datum van de laatste controle en links naar de methodologie en de statistieken. Per categorie staat het totaal nu benoemd. Wie een pagina deelt op LinkedIn of Mastodon ziet de juiste titel en link; de sitemap meldt per pagina de echte verificatiedatum.

Software per categorie en per land, en statistieken van de kennisbank

Nieuwe overzichtspagina's: per categorie alle Europese leveranciers met land, eigenaar en open-source-status, plus de niet-Europese leveranciers met hun alternatieven; per land alle leveranciers per categorie met een toelichting op de juridische positie. De statistiekpagina toont de actuele cijfers van de kennisbank, inclusief verificatiedekking, met een citeerregel.

Controledatum en bronnen per leverancier; onafhankelijkheidsverklaring

Elke leverancierspagina toont nu wanneer het record voor het laatst is gecontroleerd en, voor records sinds september 2026, de openbare bronnen die daarbij zijn gebruikt. De Over-pagina en de voettekst zeggen expliciet wat ons onafhankelijk houdt: geen geld van leveranciers, geen gesponsorde vermeldingen, geen betaalde labels en geen affiliate-links.